Ubi me prejaka reč. Uvod u pesmu „Epitaf“ ostala je trajna asocijacija na pesnika Branka Miljkovića, ali i „opomena“ koliko izgovoreno može da nas košta. Koliko god da nas neke reči razgale, toliko nas neke druge rastuže. Jedne nam, svakodnevno, navlače osmeh na lice, a zbog drugih (p)ostajemo potišteni, povređeni, uplašeni, uzrujani. Snaga reči je neupitna, jer njima iskazujemo stavove i emocije, oblikujemo verovanja, osvešćujemo misli. Ali, znači li to da one koje najčešće upotrebljavamo u svakodnevnom rečniku, zapravo kreiraju naš život? Vesna Danilovac, doktor medicine i lajf kouč, daje nam potvrdan odgovor na ovo pitanje.

– Verbalni pojmovi koje dosledno koristimo, imaju snažan uticaj na doživljaj stvarnosti, pa iscrtavaju put našoj sudbini – kaže Vesna, čija se agencija „Spiritus movens“ bavi razvojem ljudskih potencijala.
– Istraživanja pokazuju da postoji oko 3.000 reči koje se odnose na emocije, a među njima je dvostruko više onih koje opisuju negativna osećanja. Sve što izgovorimo, šalje određenu energiju našoj podsvesti, pa će nam se dogoditi upravo ono što kažemo. Zato – birajte reči. Dobra vest stiže iz nauke o sreći, koja kaže da svesnim i pažljivim odabirom možemo da promenimo značenje određenog događaja, a onda i naše emocije. Kako?

Ceo tekst (PDF)